Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Pastell 6694479



*

nr 669 4479


Kurt Carendi

(1905-1971), Sverige


Pastell, Kurt Carendi (1905-1971), Religiöst motiv, 43x45


Kurt Carendi, född 1905 i Vara, död 1971, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 november 2010
kl 19:39:31



  • Konstnär/Designer

Kurt Carendi

Kurt Carendi, född 1905 i Vara, död 1971, svensk målare.

Läs mer om Kurt Carendi
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita kurt carendi pastell religiöst motiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7166 Pastell
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:58
  • 6485 Pasteller
    2 st, Carl Brandt, Signerad, Landskap, 16x48 cm, y..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:24




Ladda ner broschyr